ProTek RC PTK-8522 "Prodigy 610ez AC/DC" LiHV/LiPo Balance Battery Charger (2-6S/10A/100W)
Skip to product information
1 of 3
Low stock! Only 2 left
The ProTek R/C "Prodigy 610ez AC/DC" LiHV/LiPo/LiFe/NiMH AC/DC Battery Charger is a single port AC/DC charger that can handle 6S packs, is capable of 10 amp charge rates, worldwide 100V/220V voltage versatility, with 100 Watts of power... the next generation of Prodigy has arrived.
Hi-Voltage Capable
This charger features a Hi-Voltage LiHV mode that allows you to safely charge Hi-Voltage LiHV capable batteries. You can adjust the charging end voltage of this mode up to 4.40V per cell, which is considerably higher than 4.20V per cell of an ordinary LiPo battery. Charging at this higher end voltage requires a Hi-Voltage LiHV capable battery, but the power gains are significant to the overall punch and power for the R/C model. But please note: battery voltages exceeding 4.20V per cell is prohibited from sanctioned racing rules, such as ROAR, IFMAR, etc.
Dual Power Input
Features:
  • Single Channel Digital AC/DC Balance Charger
  • Maximum 10A Charge Current, up to 100W
  • Hi-Voltage LiHV charging mode allows charging end voltage up to 4.40V
  • Supports up to 6S Lithium & 15 Cell Nickel Battery Packs
  • Lithium, Nickel & Lead Acid Compatible
  • Multiple Safety Functions
  • Multiple Charge Modes
  • Back-Light Screen
  • Small & Lightweight Portable Design
  • Measure the Internal Resistance of Battery Pack
Specifications:
AC Input Voltage:
100V-240V
DC Input Voltage: 11V-18V
Chemistry:
LiPo, LiFe, LiHV, NiMH, NiCd, Pb
Cell Count:
LiPo/Li-Ion/LiFe/LiHV: 1-6S; NiMH/NiCd: 1-15 cells; Pb: 2-24V
Voltage Cutoff (per cell):
LiPo: 4.18-4.22V; Li-Ion: 4.18-4.20V; LiFe: 3.68-3.8V; LiHV: 4.30-4.40V
Display: LCD; blue back light (non-touch)
Dimensions: 130x115x61mm
Charge Current:
0.1A-10A
Charge Power:
100W max.
Balance Current:
400mA/cell
Cooling System:
Fan
Weight:
380g
Safety Timer:
1-720min or off
Discharge Current:
0.1A-2.0A
Discharge Power:
5W max.